Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap  |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle 19 Mart 2019 Salı 
 
TAV-TUR
ATU-yilbasi
Ana Sayfa Havacılık Haberleri Röportaj Türkiye'den Dünyadan Videolar Seyahat Rotası
   
  Cem Gök cemgok1@gmail.com  
HAVA-İŞ’TEN “İHANET” PROTOKOLÜ
20 Ocak 2017 Cuma

Hava-İş’in atanmış başkanı Ali Kemal Tatlıbal ve ekibi 2013 yılında şaibeli bir genel kurulla Hava-İş yönetimine geldiği zaman “THY patronlarının yeni sendika yönetimiyle uyum içinde sömürüyü arttıracak politikalar izleyeceği günleri görmek için çok fazla beklememiz gerekmeyecektir” demiştik…

29 Mayıs 2012’deki direniş sırasında işverenin gözlemcisi olarak görev yapmış ve sonrasında açılan işe iade davalarda işçiler aleyhine tanıklık etmiş olan Ali Kemal Tatlıbal başkanlığındaki Hava-İş yönetimi gelmekte olan ekonomik kriz öncesinde “zaferlerini” borçlu oldukları THY patronlarına nihayet diyetini ödeme fırsatı bulabildi. Krizin faturasını işçilere ödetmeye niyetli THY yönetimiyle Hava-İş arasında imzalanan “tadil protokolü” ile THY çalışanlarının 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesiyle kazandığı ücret artışı geri alınmış oldu.

25. Dönem toplu sözleşmesinin ücret ve ücret zamlarını düzenleyen 32. Maddesinde işçilerin ücretlerine 01.01.2017’de yüzde 4, 01.07.2017’de yüzde 4, 01.01.2018’de yüzde 4, 01.07.2018’de yüzde 4 olmak üzere zam yapılacağı, bu oranın enflasyonun altında kalması halinde bu oranın ilave edileceği düzenleniyordu. Hava-İş tarafından dün (19.01.2017) yapılan açıklamada 01.01.2017 ve 01.07.2017 tarihlerinde yapılacak zam oranlarının yüzde 1.5’a düşürüldüğü ifade ediliyor. 2018’de yapılacak zamlar konusunda ise somut bir açıklama yapılmadı, dolayısıyla bu konuda tahminler üzerinden konuşmanın manası yok.

Meselenin özeti şu; toplu iş sözleşmesine göre 01.01.2017’de 104 lira ücret alacak bir kişi protokole göre 101,5 lira alacak, 01.07.2017’de 108,16 lira alacak bir kişi protokolle 103,02 lira alacak. Yani zamlar ardışık olarak yapıldığı için THY çalışanlarının ilk altı ay için yüzde 2,5, ikinci altı ay için yüzde 5,14 oranında zararı söz konusu olacak. Daha da önemlisi Türk lirasının yabancı paralar karşısında giderek değer kaybettiği, örneğin Amerikan Dolarının bir kaç ayda yüzde 20 civarında arttığı ve bununla bağlantılı yüksek enflasyon beklentilerinin olduğu bir dönemde bu protokolle birlikte THY çalışanları Toplu İş Sözleşmesi’nde yer alan enflasyon farklarını alma haklarını da kaybetmiş oldular.

Hava-iş yönetimi işçilerin önüne “ya işiniz ya zammınız” diyerek sunulan anketi kendine meşruluk kalkanı olarak kullanmaya niyetli olsa da mızrak çuvala sığacak gibi değil. THY çalışanlarına “reddemeyecekleri bir teklif” sunan Hava-İş yönetimi patronların tarafında olduğunu ispatladı. “Vatanımıza ve Milletimize hayırlı olmasını diliyoruz” diye sundukları protokolde çalışanların hayrına hiçbir şey yok.

İşten çıkarmaların önüne geçmek bahanesiyle imzaladıkları protokolde bu konudaki düzenlemede işçilerin işgüvencesini sağlamaktan çok uzak. Yine protokolü görmeden beyanlarını doğru kabul ederek anladığımız protokolle THY yönetimi tarafından yalnızca İş Kanunu’nun 29. Maddesi gereğince “toplu işten çıkarma olmayacağı” taahhüdü verilmiş. Yani sık sık örneklerini gördüğümüz “performans düşüklüğü”, “çok rapor alma” gibi iş Kanunu’nun 18. Maddesinde düzenlenen geçerli sebepler ve 25. Maddesinde düzenlenen haklı sebeplerle işten çıkarmalarla ilgili bir düzenleme söz konusu değil. Ancak işletmesel nedenle yani küçülmeye gidildiği gerekçesiyle toplu işten çıkarmalar olmayacağı konusunda bir düzenleme yapılmış. Toplu çıkarmaların sınırı da İş Kanunu’nun 29. Maddesine “işyerinde çalışan işçi sayısı 301 ve daha fazla ise, en az 30 işçinin, işine 17’nci madde uyarınca ve bir aylık süre içinde aynı tarihte veya farklı tarihlerde son verilmesi toplu işçi çıkarma sayılır” şeklinde çizilmiştir. Yani diğer nedenler bir kenara “Küçülmeye gidiyoruz” denilerek ayda 29 kişi işten çıkartılabilir. Kaldı ki, işçileri “maliyet kalemi” olarak gören patronlar, bu anlaşmayla -enflasyon farkından kaynaklı ek zam durumu bir kenara- çalışanlara ilk altı ay için yüzde 2,5, ikinci altı ay için yüzde 5,14 eksik ücret ödeyecekleri için; yüzlerce kişiyi işten çıkarmaları durumunda elde edecekleri kârı şimdiden ceplerine koydular bile!..

Yani bu protokolle işten çıkartmaların önüne geçilmiş olmayacak. Onun için hiç kimse “işten çıkarmalar olmasın diye herkes fedakarlık etti” demesin! Fedakarlık eden, her zaman olduğu gibi işçiler!.. Kriz fırsat bilinmiş ve sendikacıların da işbirliğiyle işçilerin ücretleri gasp edilmiştir. Çalışanlar işsizlik sopasıyla tehdit edilerek susturulmuştur. İşveren tarafından hile ve tehditle o koltuklara oturtulan mevcut Hava-İş yönetiminden başka bir davranış beklenemezdi elbette…

Ancak çalışanlar kendi içlerinde birlik sağlamış olsalardı, korkuyla değil, birlikteliklerinin verdiği güç ve cesaretle hareket edebilselerdi bu ihaneti engelleyebilirlerdi. Ekonomik verilerin yeni bir krizi işaret ettiği bu dönemde ve gelecekte benzer hak gasplarının, toplu işten çıkarmaların olacağı açık. Mevcut sendika yönetiminin tarafını bir kez daha gördüğümüze göre kokpitiyle, kabiniyle, yer işletmesiyle, tekniğiyle, kadrolusuyla, taşeronuyla başta THY A.O. ve THY Teknik A.Ş. çalışanları olmak üzere tüm havacılık çalışanlarının kendi içlerinde birlik olmalarından başka bir çare bulunmuyor. İşten çıkarmaları da, gaspları da engelleyebilecek olan protokoller filan değil, adına ne derseniz deyin çalışanların işyerlerinde kuracakları birlikleridir. 

Diğer yandan bu protokolün neden yayınlanmadığını da sormamız gerekiyor. Yayınlanmadığı için protokol ne zaman imzalandı tam olarak bilmiyoruz ama son olarak şunu belirtelim. Yargıtay’ın yerleşik içtihatları gereği “protokol” adı altında yapılan değişiklikler, yapıldıkları tarihten ileriye dönük olarak sonuçlarını doğurur. Dolayısıyla eğer 19 Ocak’ta imzalandıysa imza tarihine kadar olan ücretlerin Toplu İş Sözleşmesi’nde yazdığı biçimiyle yüzde 4 zamlı olarak ödenmesi gerektiğini hatırlatalım. 


E-posta   Facebook   Twitter     Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
YORUMLAR    Toplam 7 yorum var, 10 adet görüntüleniyor. Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
TK
22 Mayıs 2017 Pazartesi 09:14
Cem Bey, yeni yazınız neden yayınlanmıyor? 4 aydır ne bir ses ne bir nefes.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
Puan verilmemiş

9 Nisan 2017 Pazar 22:13
Editörün Notu: Havacı rumuzlu okurumuza, öncelikle Airkule'nin ne işlevinin ne de amacının sizin belirttiğiniz gibi "sansür" olmadığını belirtelim. Yazdığınız yorum hem hakaret hem de hukuki bir süreç başlatılmasına sebep olacak iddia içeriyordu. Ve bu süreç başladığında hakkınızda açılması olası soruşturmayla ilgili olarak mahkemeye sizin IP'nizi vermemiz gerekecek, buradan da kimliğiniz belirlenerek hem siz yargılanacak, hem de biz soruşturmaya dahil edilecektik. Eğer bu iddialarınızın yayınlanmasında ısrarcıysanız açık kimliğinizi yazarak yeniden gönderebilirsiniz, biz de avukatlarımıza danışarak gereğini yaparız. Saygılarımızla.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%33 %67
Havacı
9 Nisan 2017 Pazar 17:47
Sayın editör, sansürünüzden sonra ikinci yorumumu iki avukata birden danışarak yazdım ama onu da yayınlamayıp sansürlediniz. Kamuoyunu yanıltmayın!
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%80 %20

8 Nisan 2017 Cumartesi 17:15
Editörün Notu: Havacı rumuzlu okurumuz, yorumunuza "hakaret" içerdiğinden ötürü yer verilmemiştir. Bilgilerinize.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%33 %67
Havacı
8 Nisan 2017 Cumartesi 12:57
Siz en iyisi kapatın bu siteyi! Sol tarafta belirttiğiniz "Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır." kriterlerine sonuna kadar uyan yorumumu iki kez gönderdim ve iki defa yayınlamadan sildiniz! Bu kadar mı sizinle birebir aynı olmayan görüşlere ve yorumlara tahammülsüzsünüz? Tarafsız habercilikten anladığınız bu mu?
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
THY
22 Ocak 2017 Pazar 18:43
Kaleminize, emeğinize sağlık.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%100
serdar
20 Ocak 2017 Cuma 22:21
Sizinde belirttiğiniz gibi, Atilay Ayçin'in sendika başkanlığından ayrıldığı gün THY artık Adam gibi bir TİS beklemesin.
Katılıyorum  Katılmıyorum  
%45 %55
 
FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
 
 
 
GÖKLERİN KRALİÇESİNE JÜBİLE
 
İbrahim Köktener
 
 
II. DÜNYA SAVAŞINDA TÜRKİYE’DE HAVACILIK VE OLAYLAR
 
Osman Gazi Baykal
 
 
UCUZ HAYATLAR
 
Faruk Sayılır
 
 
PİLOT ADAYI SEÇİMİ, KOLAY BİR İŞ Mİ?
 
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
 
 
ACT KAZASI
 
Engin Aksüt
 
 
YAZILIMLA ÖLÜM ARASINDAKİ İNCE ÇİZGİ
 
Şeref Sezgin
 
 
TAVAN FİYAT SADECE BİR PRENSİP ANLAŞMASIDIR
 
Tuğba İncel
 
 
EYLEM NEDEN AÇILIŞA YAKIN TARİHTE BAŞLADI
 
Cem Gök
 
 
2016'DA İŞÇİ HAREKETİNİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI
 
Erhan Bilgin
  SON YORUMLAR
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
THY UÇAĞINDA DOĞUM

THY UÇAĞINDA DOĞUM

  VİDEO GALERİ
İLK UÇUŞ ŞEHİTLER ANISINA..

İLK UÇUŞ ŞEHİTLER ANISINA..

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
TALPA'DAN PEGASUS VE ACT ZİYARETİ
DEV ASTREOİD DÜNYA'YA YAKLAŞACAK
ATAK LATİN AMERİKA'DA BOY GÖSTERECEK
ENDONEZYA FELAKETİ YAŞIYOR
İLKER AYCI YOLCULARI UYARDI
THY ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANDI
AIR NEW ZEALAND ÇALIŞANI O SALDIRIDA ÖLDÜ
REKORTMEN PİLOT JESSICA COX
TC-CAN'IN EN UZUN UÇUŞU
THY MAX'LARI UÇURACAK MI
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Atatürk
  İstanbul S. Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Salı Çarşamba Perşembe
3 / 6 °C 2 / 6 °C 0 / 4 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta
 

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •kaza
  •yolcu
  •filo
  •Boeing 737 MAX
  •Pakistan