Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap  |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle 6 Haziran 2020 Cumartesi 
 
iga-2020-1
Unifree-2019
Ana Sayfa Havacılık Haberleri Röportaj Türkiye'den Dünyadan Videolar Seyahat Rotası
BİR ASIRLIK KLM HİKAYESİ
BİR ASIRLIK KLM HİKAYESİ
 
Kuruluş tarihinden bu yana ismi orijinal şekilde kalan, dünyanın en eski havayolu ve etkileyici tarihe sahip olan KLM, misafirperverliği ve girişimcilik ruhu ile yüz yıldır tüm dünyayı dolaşıyor
 
9 Ekim 2019 Çarşamba - 23:19

İlk gününden bu yana girişimciliği ve birleştirmeyi temsil eden KLM, misafirperverliği ve girişimcilik ruhu ile yüz yıldır tüm dünyayı dolaşıyor. Kökleriyle gerçek bir Hollandalı olan havayolu şirketi, Hollanda ekonomisine önemli bir katkı sağlayarak Hollanda'daki en büyük üçüncü özel sektör işvereni. Kuruluşundan günümüze kadar hem karada hem gökyüzünde yolcularına her zaman öncelik veren KLM, gelişmeye ve genişlemeye devam eden ağıyla bugün Amsterdam'daki ana üssünden 35 milyona yakın yolcuya ulaştı.

KLM'in CEO'su PieterElbers kutlamalar sırasında ''100’üncü yılımızı kutluyor oluşumuz sadece asırlık başarılı bir firmanın, yeniliğin ve ticaretin mirası değil, aynı zamanda müşterilerimizin ve partnerlerimizin KLM’e olan inancı. Bu kelimenin tam anlamıyla sivil havacılığı dünya çapında haritaya koyan KLM’in havacılık öncülerine bir övgüdür. KLM orijinal adı ile çalışan en eski uluslararası havayoludur. Biz, sonrasında ülkelerin ve havayollarının takip ettiği, başarılı bir şekilde partnerlik ve ittifaklar kuran ilk havayoluyuz. Bu, dünya çevresinden yüz milyonlarca insanı bir araya getirdi. Albert Plesman’in dediği gibi: “''gökyüzündeki okyanusun insanları bir araya getirmesi” 100 yılı aşkın başarılarımızın ve çabalarımızın uzun listesi ile gurur duyuyoruz. Böylece yeni yüzyılın eşiğinde enerjik ve özgüvenli olarak duruyoruz. Aynı öncü ve girişimci ruhla, önümüzdeki sürdürülebilirliğin ve yeniliğin zorluklarına iyimserlikle bakıyoruz'' dedi.

Amsterdam'dan İlk Uçuş

Mayıs 1920'de uçuşa başlayan havayolu şirketi, ilk uçuşunu kiralanmış DeHavilland DH-16 uçağıyla Londra'dan Amsterdam'a gerçekleştirdi. Günümüzde 100 yıllık yolcu ve yük taşımacılığı yapan şirket, ilk uçuşunda iki gazeteci, basın ve Londra Belediye Başkanı'nın yazdığı bir mektubu taşıdı.

Havayolu Tarihinde İlk Yolcu Ofisi

Düzenli olarak Londra-Amsterdam güzergahları arasında başlayan uçuşlar bir senede 345 yolcu kapasitesine ulaştı. Günümüzde bu kapasite, sadece bir tane 747 uçağının taşıdığı yolcu sayısına eşit ancak o günün şartlarına göre bu gerçekten çok zor bir başarı. İşler büyüdükçe KLM kendi Fokker uçaklarını kullanmaya başladı, Schipholdeki varlığını genişletti ve Amsterdam'ın merkezinde bir havayolu şirketi tarihinde ilk olan yolcu ofisini açtı.

Croydon'dan Amsterdam'a ilk uçuş için kullanılan uçaklar.

KLM, ilk dönemleri boyunca Hollandalı uçak üreticisi olan Fokker'la yakından çalışmayı sürdürdü. Uluslararası yolculuklar için tasarlanmış olan Fokker F.VII. bunun en büyük göstergesiydi. Bu uçak Ekim 1924 tarihinde, Amsterdam’dan Jakarta’ya uzun mesafeli havacılık olanaklarını kanıtlayan ve çığır açma özelliğini taşıyan 55 günlük ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Amsterdam Batavia rotasında kullanılan KLM Fokker uçağı

Yeni Rotalar ve Uçaklar

1930'lu yıllarda uluslararası hizmet genişletilerek, Curaco ya hizmet başladı ve Batavia rotası Avustralya’ya kadar uzadı.

KLM, ayrıca Amerikan üretici Douglas tarafından Avrupa piyasasına ilk kez giriş yaptığı uçağını tanıttı.Fokker uçakları havayoluna başarılı bir şekilde hizmet etti ancak daha hızlı olan Douglas DC2 ve DC3 uçakları daha fazla avantaj sağlamaktaydı.

KLM'nin Douglas DC2 uçağı

Savaş zamanında zor zamanlar yaşandı

1939'da başlayan İkinci Dünya Savaşı KLM'e de zor zamanlar yaşattı. Hollanda'nın Almanya tarafından işgale uğraması hizmetin sekteye uğramasına sebep oldu. Buna rağmen az sayıda uçak Londra'da BOAC rotasyonunda kullanılıyordu. 

1945 yılında savaş sona erdiğinde, KLM hızlıca Avrupa ve Jakarta güzergahlarında devam ederek  Douglas DC4 uçağıyla Amsterdam - New York direkt uçuşlara başladı.

1950'ler boyunca Birleşik Devletler rotasyonlarının eklenmesiyle büyüme devam etti. Ayrıca, KLM yeni uzun yol menzilli, basınçlı uçağı olan DC6'yı ve Lockheed şirketinin “TheConstellation” ve “TheElectra” uçaklarını tanıttı.

Rotadakigenişlemelerle beraber hizmet tarzı da değişmeye başladı. 1958'de KLM bünyesinde barındırdığı ekonomi sınıfını ilk kez tanıttı. KLM’e göre, bu çok önemli bir başarıydı çünkü önerdiği düşük fiyatlar sayesinde, uygulamanın ilk üç ayında yüzde 27 ilk yolcu kapasitesi arttırma başarasını göstermişti.

1958'de KLM ekonomi sınıfı

Ulusal Şirket Statüsü

Savaşın bitmesiyle, Hollanda hükümeti KLM'den düşük oranda hisse satın aldı. Ancak hala kontrol Hollanda hükümetinde değildi, bu durum 1954’te hava yolu şirketinde uzun dönem başkanlık yapan Albert Plesman'ın vefatıyla sona erdi. Yaşanan maddi zorluklar, Hollanda Hükümeti'nin hisselerini şirketin 3'te 2'sine kadar yükseltmesine bu da KLM’nin ulusal bir şirket statüsüne kavuşmasına sebep oldu.

KLM logoları şirketle beraber yıllar içinde gelişti

Jet Devrine Geçiş

Mart 1960'da KLM, ilk jet motorlu uçağı olan Douglas DC8 uçağını teslim aldı ve bu uçağa kurucu Başkan Albert Pleasman'ın adını verdi.

KLM MCDonnell Douglas DC8

Modern Zamanlara Doğru İlerlerken

Yolcu trafiği 1980 yılında 9.7 milyon yolcuyken, 1990 yılında 16 milyona çıktı günümüzde ise bu sayı 34,1 milyona ulaştı.  1989 yılında ismi kulağımıza aşina olan 747-400 uçakları hizmete girmeye başladı.

Havayolu dünyaçapındaki varlığını devralmalar ve ortaklıklarla büyütmeye devam etti. 1989 yılında KLM, Birleşik Devletler şirketi olan NorthwestAirlines’ın  hisselerinin yüzde 20'sini devraldı. Birleşik Devlet Ulaşım Departmanının onayıyla, ABD ile Avrupa arasındaki uçuşlarda ortak girişim faaliyetlerine başladılar ve 1994 yılında “Dünya Business Sınıfı” hizmetini uluslararası güzergahlarda tanıttılar.

Büyüme süreci, 1996 yılında Kenya Havayolunun yüzde 26 hissesinin devralınmasıyla devam etti. 1998 yılında KLM, Hollanda Devletinin hisselerini tekrar satın alarak bir kez daha özel şirket haline geldi.

KLM Geçmişe Gururla, Geleceğe Güvenle Bakıyor

Mayıs 2004 tarihinde KLM, Air France ile birleşimini tamamlayarak büyük bir değişime imza attı. Ardından, KLM Skyteam havayolu birliğine üye oldu ve 29 üye havayolunun arasında  yer aldı.

KLM doğa, çevre ve iklim konularına çok özen göstererek güçlü bir şekilde sürdürülebilirliğe odaklandı ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde 2005 yılından 2016 yılına kadar baş sırayı çekti. Daha sonrasında 2007 senesi gibi erken bir yılda biyo-yakıt kullanılan uçuşları tanıtmaya başladı.

Geçtiğimiz senelerde biyo-yakıt kullanımına öncülük ederek bu konuda ne kadar hassas olduğunu gösterdi.

2015 yılında KLM, Boeing 787-9 Dreamliener'ı kullanmaya başladı.787-10ların teslimi 2019 da yapılmaya başladı. Sonuç olarak, 747'ler, 2021'e kadar emekli olacak şekilde 787 filosuyla yer değiştirecek.

Air France-KLM Hakkında: Güçlü Avrupa temeline sahip küresel lider Air France-KLM Grubu’nun ana faaliyet alanları yolcu taşıma, yük taşıma ve hava taşıtı bakım işlemlerinden oluşmaktadır. Air France-KLM Avrupa’dan kalkış yapan uluslararası uçuşlarda lider bir gruptur.

Air France-KLM; Air France, KLM RoyalDutch ve Transavia sayesinde, müşterilerine 116 ülkede 314 varış noktasına sahip bir ağa erişim olanağı sunmaktadır. 548 uçaklı filosuyla 2017 yılında, 101,4 milyon yolcu taşıyan Air France-KLM, çoğu Paris-Charles de Gaulle ve Amsterdam-Schiphol’daki merkezlerinden olmak üzere günlük 2300 adede kadar uçuş düzenlemektedir. Sık seyahat edenlere özel olarak tasarlanmış Flying Blue programı 15 milyon üyesi ile Avrupa’da en çok tercih edilen programların başında gelmektedir.

Air France-KLM, ortakları Delta AirLines ve Alitalia ile birlikte günlük 275’in üzerinde uçuşla dünyanın en büyük transatlantik ortak girişimini işletmektedir. Grup ayrıca kargo taşımacılığı ve havacılık bakım çözümleri de sunmaktadır.

Air France-KLM, toplamda 19 havayolu üyesi bulunan ve müşterilerine 175’in üzerinde ülkede 1150’den fazla varış noktasına günlük 14.500’ün üzerinde uçuş düzenleyen bir ağa erişim imkanı sunan SkyTeam ittifakının bir üyesidir.


Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
 
 
ETİYOPYA UÇAĞI TEHLİKE ATLATTI
 
THY EYLÜL'DE DOLU UÇTU
 
 

Etiketler :

FACEBOOK YORUM Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
YORUMLAR     Onay bekleyen yorum yok.
 

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 
 
   
 
Bu haber henüz yorumlanmamış...

 
DİĞER HABERLER
 
DHMİ EYLÜL RAKAMLARINI AÇIKLADI
DHMİ, 2019 yılı Eylül ayı uçak, yolcu ve yük trafiği rakamlarını açıkladı
KLM İSTANBUL'DA 100. YAŞINI KUTLADI
Hollanda'nın bayrak taşıyıcı şirketi KLM, İstanbul Havalimanı'nda 100'üncü yaşını kutladı
İÇ HATLARDA YENİ ''TAVAN FİYAT'' BELİRLENDİ
İç hatlar uçak biletlerinde yeni tavan fiyat belirlendi
LUFTHANSA'DA KÜÇÜK YOLCULARA 'BÜYÜK ÖNCELİK'
Lufthansa tek başına seyahat eden küçük yolculara büyük özen gösterildiğini duyurdu
 
 
ETİYOPYA HAVAYOLLARI AIRBUS SİPARİŞ EDECEK
Etiyopya Havayolları, Airbus ile 1,6 milyar dolar değerinde 20'ye yakın ...
BULAŞIK MAKİNESİNDEN DE SESSİZ
Kitty Hawk'ın yeni elektrikli uçağı bulaşık makinesinden daha sessiz...
EMBRAER PRAETOR 500’E ÜÇLÜ SERTİFİKA
Embraer Praetor 500, ANAC, EASA ve FAA sertifikalarını aldı
APEX'TEN AIR FRANCE'A ÖDÜL
Air France, APEX (Havayolu Yolcu Deneyimi) tarafından "FOUR STAR Global ...
 
 
''TERÖR RİSKİ'' UYARI SÜRESİ UZATILDI
Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA), sivil havacılığa yönelik terörist ...
HAVA KARGO YAZILIMINDA İLK İHRACAT
Hitit yazılım, hava kargo sektöründeki ilk yerli yazılım ihracatını gerçekleştirdi
İNGİLİZLERDEN HAVAŞ'A TEŞEKKÜR
İngiliz Sivil Havacılık otoritesi yetkilileri, EasyJet'in İzmir operasyonu ...
'HAVA POLİSİ' GÖREV YAPACAK
Uçak kaçırma ve benzeri olaylara karşı uçuşlarda silahlı sivil polis bulundurulmasına ...
 
 
 
 
PİLOTLAR GÜNÜ
 
İbrahim Köktener
 
 
BULUTLAR
 
Osman Gazi Baykal
 
 
UCUZ HAYATLAR
 
Faruk Sayılır
 
 
HAVAYOLUYLA SEYAHATLERDE HİJYEN
 
Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç
 
 
ACT KAZASI
 
Engin Aksüt
 
 
2020 YILINA GİRERKEN HAVACILIK İSTATİSTİKLERİ
 
Şeref Sezgin
 
 
TAVAN FİYAT SADECE BİR PRENSİP ANLAŞMASIDIR
 
Tuğba İncel
 
 
EYLEM NEDEN AÇILIŞA YAKIN TARİHTE BAŞLADI
 
Cem Gök
  ÇOK OKUNANLAR
  FOTO GALERİ
SİNGAPUR AIRSHOW-2020

SİNGAPUR AIRSHOW-2020

  VİDEO GALERİ
BiR ZAFER ANITI: ISTANBUL HAVALiMANI

BiR ZAFER ANITI: ISTANBUL HAVALiMANI

  GÜNÜN MANŞETLERİ
 
THY'DEN LOS ANGELES TAHLİYE UÇUŞU
HAVAŞ 20 HAVALİMANINDA HİZMETE BAŞLADI
GAZİPAŞA-ALANYA'DA UÇUŞLAR BAŞLADI
MİLAS-BODRUM HIZLI BAŞLADI
ABD'DEN TÜRKİYE'YE DÖNDÜLER
ZAFER ANITI BELGESELİ İZLEYİCİYLE BULUŞTU
40 ÜLKEYE UÇUŞ BAŞLIYOR
THY YURTİÇİNDE 34 ŞEHRE UÇUYOR
ŞİKAGO'DAN SON TAHLİYE UÇUŞU
HAVAŞ SEFERLERİ DE BAŞLADI
 
  UÇUŞ BİLGİLERİ
İç Hatlar Dış Hatlar
Geliş Gidiş Geliş Gidiş
  İstanbul Atatürk
  İstanbul S. Gökçen
  Ankara
  Antalya
  HAVA DURUMU
  İstanbul
Cumartesi Pazar Pazartesi
16 / 27 °C 17 / 26 °C 17 / 25 °C
  ARŞİV
 
   
 
 
UNUTMAYACAĞIZ...
 
Onur Güntürkün
 
 
UNUTMAYACAĞIZ…
 
Ünal Başusta
 

  •Künye
  •İletişim
  •Havacılık Haberleri
  •Röportaj
  •Türkiye'den
  •Dünyadan
  •Seyahat Rotası
  •Havacılık
  •Uçuş Eğitim
  •Havalimanları
  •Göklere Veda
  •Havacılık Emekçileri
  •Havacılık
  •Reklam Videoları
  •Röportaj
  •Video Haber
  •thy
  •İGA
  •maske
  •Rusya
  •SpaceX